sklep |  rejestracja |  kontakt |  FAQ |  regulamin |  mapa strony  
  moje konto | koszyk ( 0 rzeczy / 0 zł) | wyloguj  
Logo największego sklepu z numizmatycznego www.MonetySwiata.pl
StartSklepDwuzłotówkiInne › 2 Złote "Kolędnicy" (#200047)

 kliknij na zdjęcie aby powiększyć
Dwuzłotówki » Inne

2 Złote "Kolędnicy"

#200047
Stempel: zwykły
Rok wydania: 2001
Rozmiar: 27,00mm
Waga: 8,15g
Rant: 8x NBP
Stop: Golden Nordic
Nakład: 500000
Wprowadzenie do obiegu: 5.12.2001
Projektant: Ewa Tyc-Karpińska, R. Kotowicz
Moneta kolekcjonerska upamiętniająca tradycję kolędowania.
W czasie Świąt Bożego Narodzenia we wsiach i miastach całej Polski domy odwiedzali kolędnicy, wędrowne teatry ludowe. Dla występujących był to dobry sposób na zarobek, najczęściej w postaci pieniędzy i przysmaków świątecznych. Kolędowały dzieci i młodzież z biedniejszych rodzin, wiejscy parobcy, w miastach czeladnicy i terminatorzy, uczniowie szkółek oraz studenci. Kolędowanie polegało na chodzeniu grupkami od domu do domu, składaniu życzeń szczęścia i urodzaju w nowym roku, śpiewaniu kolęd, odgrywaniu małych scenek a czasem całych przedstawień.
Obchody kolędników miały miejsce już w średniowieczu w całej Europie. Z czasem kolędowanie nabrało charakteru chrześcijańskiego. Grupa kolędników składała się z Turonia, symbolizującego dawnego tura, Heroda, Diabła, Anioła, Trzech Królów a także Józefa i Marię. W biblijną historię narodzin Chrystusa wplatano polskie realia, scenki humorystyczne, śpiewy, tańce i żarty. Kolędowanie to jedna z najciekawszych tradycji polskich, ciągle żywa na festiwalach i różnych imprez folklorystycznych, jak np. w „Żywieckich Godach”.
Produkt chwilowo niedostępny. Możesz zamówić powiadomienie o pojawieniu się produktu w magazynie, korzystając z przycisku poniżej.